Ako si vybrať výkon generátora pre stroje?

Rozhodujete si kúpiť si vlastný výkonný generátor na napájanie strojov. Ukázalo sa, že je to nevyhnutné k vašej práci, a ako viete, „ktokoľvek nesie svoje vlastné, nepýta sa nikoho“. Takýto agregát nepotrebujeme všade a mnohé práce súvisiace s izolačnými prácami je možné realizovať napojením na elektrickú rozvodnú sieť nášho klienta, ale bohužiaľ, stále viac a viac nových budov nie je takými vysokými výkonovými prípojkami vybavených. V niektorých mestách existujú aj také sídla, kde nie je k dispozícii úplne 3-fázové napájanie takomto prípade oceníte generátor ale aj tam, kde sú nové zariadenia a nové energetické siete, môže byť problém.

Akú silu potrebujeme na dodanie PUR penových postrekovačov?

Potrebujeme pripojiť k trojfázovému napätiu, t.j. 400V, aby sa vykonali práce súvisiace s penou. Pripojenie by malo byť chránené poistkami, min. 25A pre každú fázu. Takéto napájanie umožní prácu strojov, najmä „štart“ kompresora. Kompresor vybavený elektromotorom s výkonom 7,5 kW pri spustení môže mať požiadavku presahujúcu štvornásobok tejto hodnoty. Ak pridáme samotný penový reaktor, potom sa ukáže, že 25A poistka je minimálna hodnota a že sa niekedy môžu rozpojiť pri spustení strojov.

Stáva sa tiež, že v zariadení je zjavne dostatočné prúdové spojenie, ale vzhľadom na vek inštalácie, nedostatok údržby, nestojí za to riskovať jeho preťaženie. Spojenie takýchto strojov je veľkou záťažou a pri starých inštaláciách to môže byť veľmi riskantné. Odporúčame preto 32 C aby práce bolí bezproblémové.

Jediným riešením, ktoré sa potom môže použiť (okrem požičiavania elektriny od suseda) je pripojenie strojov k generátorovému agregátu. Akú silu by mal agregát slúžiť na napájanie elektromotora s výkonom 7,5 kW a stroja na výrobu peny? Výber môže byť samozrejme založený na výpočtoch, ale ako vieme, „papier bude mať všetko“, takže ideálnym riešením je urobiť test pri práci. Ukazuje sa, že ak chceme efektívne poskytovať služby izolácie peny, potrebujeme 50kW generátor. Takýto výkon nám zaručuje správnu prácu kompresora a reaktora.

Možno by stroje mohli pracovať na 40kW agregáte, ale potom by tento agregát bol neustále preťažený a spaľovanie paliva by bolo väčšie ako pri  50kW. Preto sme sa rozhodli o tieto informácie podeliť  o našich skúsenostíach a ušetríte svoju peňaženku pri servise ako aj spotreby spojené pohonných hmôt.