Predtým, než budeme hovoriť o tom, aká hrúbka izolácie s polyuretánovou penou bude vhodná na izoláciu podkrovia – je dôležité spomenúť čo raz viac sa kladie nárok na hrúbku izolácie a sprisnujú aj normy od roku 2021 budú ešte prísnejšie.

No, polyuretánová pena je predovšetkým trvanlivý materiál. Takže ak hovoríme o účinnosti izolácie nesmieme zabúdať, že izolácia nieje krátkodobá investícia a netreba zabudnúť pri plánovaní ktorá je veľmi dôležitá a spĺňala svoj účel. Polyuretánové izolácie je návratnosť investície približne do troch alebo piatich rokov – chceme, aby izolácia podkrovia spĺňa svoju funkciu až desaťročia.

Nikto nechce renovovať podkrovie len  kvôli nedostatku hrúbky izolácie. Práve tento typ skúseností robí starších ľudí zameraním sa aj na túto modernú technológiu – vidí to ako záruku trvanlivosti. Kvalitná polyuretánová izolácia si úspešne uchová svoje vlastnosti dlhšie, ako je garantované výrobcom – možno povedať, že 25 rokov pre penu je len kus života.

Aká hrúbka PUR izolácie do podkrovia bude najlepším riešením?

Sme však ochotní odpovedať na otázku položenú v názve: aká hrúbka PUR peny by mala byť použitá na izoláciu podkrovia. Pokiaľ ide o splnenie stavebných noriem v roku 2017, na splnenie týchto podmienok by určite stačilo použiť penu do hrúbky 18 cm, avšak najobľúbenejšia hrúbka izolácie je 20 cm . Vzhľadom na penu s otvorenými bunkami je to hrúbka, ktorá 100% zabezpečuje, že podmienky konštrukcie sú splnené bez zohľadnenia iných materiálov, napr. Drevených alebo OSB dosiek, ktoré tiež prispievajú k výstavbe tepelnej bariéry strechy.

Ak však očakávame lepšiu izoláciu a dovolia nám väčšie náklady, môžeme použiť napríklad izolačnú vrstvu 24 – 25 cm hrubú – táto hodnota vytvorí veľmi dobrú izoláciu a umožní nám ušetriť peniaze navyše pri vykurovaní. Vždy stojí za to pozrieť sa na tieto výdavky cez ušetrené financie neskorších účtov za vykurovanie nášho domu.

Je tiež dôležité vedieť, že už v roku 2021 budú platiť iné smernice týkajúce sa izolácie strechy. V súčasnosti stačí dosiahnuť U-faktor 0,18 W / m2K, ale v roku 2021 to bude U menšie alebo rovné 0,15 W / m2K. Preto je potrebné zvážiť, či stojí za to ísť ďalej a dosiahnuť lepšie výsledky.

Na našich stránkach nájdete zjednodušene informácie o striekanej izolácie s penou PUR, ktoré len popisujú za hrúbku 20 cm, ale ponúkame aj zvýšenie tejto hrúbky za atraktívnu cenu.