Nízkoenergetické domy sú ekologické stavby s nízkymi nárokmi na spotrebu energie, postavené z materiálov, ktoré nezaťažujú životné prostredie. Takéto energeticky efektívne budovy majú niekoľkonásobne nižšie náklady na vykurovanie v zimnom a na ochladzovanie v letnom období. Kvalitu nízkoenergetického domu určuje kvalita jeho detailov, kvalita tepelnej izolácie (bez tepelných mostov) a samozrejme, jej životnosť. Na trhu dnes existuje tepelná izolácia, ktorá garantuje záruku až 20 rokov. Ide o Striekánu polyuretánovu Izoláciu FoamTornado..
Dôležité je zateplenie domu a dobrá učinná izolácia.

Pri nízkoenergetickom dome sa hlavným atribútom stáva energetická efektívnosť, pri ktorej sa predpokladá minimálny únik tepla. Túto požiadavku je možné dosiahnuť iba kvalitným zateplením. Je preto dôležité vybrať si izoláciu s dostatočnou hrúbkou, vhodným tepelným odporom a vysokou tepelnou kapacitou. Práve tepelná kapacita chráni nízkoenergetický dom pred prudkými zmenami teploty vznikajúcimi vplyvom počasia alebo striedaním dňa a noci.

Vďaka postreku sa tepelná izolácia dostane skutočne všade. Pre svoju dlhú životnosť a stálosť je vhodná tam, kde je na zateplenie kladený ten najvyšší nárok: pri stavbe nízkoenergetického a pasívneho domu. Nájdeme ju dokonca aj na Antarktíde ako izoláciu v polárnych staniciach. Na rozdiel od akejkoľvek doskovej izolácie je celistvá, bez spojov, ktoré by vytvárali tepelné mosty a umožňovali únik tepla. Izolácia dokonale kopíruje všetky dutiny a medzery v stavebnej konštrukcii. Navyše, v porovnaní s minerálnou vlnou a sklenou vatou po čase neusadá a zachováva si svoju životnosť až 50 rokov. Sklená alebo kamenná vlna sa veľmi ťažko zbavuje vlhkosti, preto nie je vhodná do difúzne otvorenej konštrukcie. Do nich je o mnoho vhodnejšíe použiť striekánu penu FoamTornado, ktorá veľmi dobre transportuje vlhkosť. Táto vlhkosť môže byť v stene zabudovaná napríklad v drevenej konštrukcii stavby alebo môže preniknúť z interiéru cez spoje a diery v parozábrane.

Zateplenie nízkoenergetického domu sa robí spravidla hneď po vonkajšom opláštení stavby. Striekánú izoláciu aplikujeme ako nástrekom do stenových konštrukcií z vnútornej strany v hrúbke 15 až 20 cm. Vonkajšie opláštenie chráni izoláciu pred dažďom a vetrom. Po niekoľkých minutach izolácia vyschne a stuhne. Vytvrdnutá izolácia je odolná voči usadaniu a zároveň je úplne homogénna. Zateplenie nízkoenergetického domu striekánou izoláciou trvá jeden až dva dni.

V porovnaní s minerálnou vlnou a sklenou vatou striekána penová izolácia po čase neusadá jediná izolácia s garantovanou zárukou až 20 rokov!

Polyuretánová pena

Striekaná penová izolácia je typ izolácie ,ktorá sa môže využívať pri izolácií stien, stropov, medzier a iných častí budov či rôznych zariadení. Jej účelom je udržovať vnútri teplo, kým je vonku zima a naopak. Striekané penové izolácie sa nanášajú v kvapalnej forme obvykle pomocou vysokotlakových vyhrievaných hadíc a striekacej pištole, pričom sa v nich zmiešavajú jedna – resp. dve zložky, ktoré po nástreku na povrch pri určitej teplote okamžite reagujú, začnú sa rozpínať a vytvoria tak výslednú izolačnú hmotu. Penové izolácie majú rôzne fyzikálne vlastnosti závislé od plánovaného použitia. Štruktúra striekanej penovej izolácie umožňuje difúziu vodnej pary a tým pádom aj cirkuláciu vzduchu.

Výhody penovej izolácie
  • Dokonalá tesnosť tepelných mostov
  • Stálosť – tak ako prvý deň, tak po celý čas životnosti budovy
  • Úspora energií
  • Malá hmotnostná záťaž krovu
  • Zateplenie bez škár a medzier
  • Je ekologická a absolútne zdraviu neškodná pena
  • Znižue prienik vonkajšieho zvuku
  • Žiadne pliesne, prach a nadmerný hluk
  • Teplo z objektu nemá kadiaľ uniknúť ( v lete chladi a v zime hreje )
  • Odolná voči vode
  • Odpudivá voči škodcom a hlodavcom