Posledných niekoľko stretnutí s klientmi, ktorí majú záujem o izoláciu podkrovia penou nám ukázali, že stojí za to hovoriť a informovať záujemcov izolácie aj o požiarnej ochrany a triedy peny. Existuje skupina ľudí, ktorí neveria, že PUR pena je absolútne bezpečný materiál.

Za zmienku stojí aj to, že z posledné stretnutie bolo na otepľovanie s penou práve profesionálnym hasičom – myslím, že o svojom rozhodnutí dôkladne premýšľal. Mladý pár si vybral spôsob izolácie podkrovia v novom domove. Je zrejmé, že klient manžel nebol fanúšikom peny a zdôraznil to na každom kroku. Keď boli vyvrátené všetky argumenty účinnosti, nastal čas pre horľavosť. Klient tvrdil, že izolačná pena podkrovia spôsobí, že najmenší zdroj ohňa zmení dom na horiace peklo.

Je izolačná pena horľavá?

Nič mi nezostalo, ale ukázať vlastnosti peny na konkrétnom príklade. Vzorky peny TornadoFoam s otvorenými bunkami v triede F-horľavosti (stojí za zmienku, že rovnaký model sa objavuje vo verzii E, to znamená so zvýšenými parametrami reakcie na oheň). Pomocou zapaľovača som zapálil penu a potom vzal zdroj ohňa. Samotný oheň za sekundu zhasol. Opakoval som túto akciu niekoľkokrát. Po chvíli zákazník uviedol: No to nechce horieť.

Ukázalo sa, že si klient predstavoval, že izolačná pena podkrovia horí ako montážna pena, s ktorou bol predtým v kontakte. Za pár okamihov boli jeho pochybnosti vyriešené a mohli sa už rozhodnúť 100%, že si zvolia polyuretánovú penu na izoláciu podkrovia. Teraz viem, že je dôležité ukázať zákazníkom, ako pena reaguje na oheň.

Pre ľudí, ktorí sa chcú cítiť ešte pohodlnejšie, môžeme vždy odporučiť penu s viacerými retardérmi horenia. Je to najčastejšie používaná pena na izoláciu budov, kde sú požiadavky na požiarnu ochranu vzhľadom na účel väčšie.

Ďalšia vec, ktorú treba vziať do úvahy, je prítok vzduchu, ktorý zohráva dôležitú úlohu v procese spaľovania. V tejto oblasti môže byť pena ešte lepším materiálom – pena počas horenia sa pomaly stahuje neodkvapkáva, jednoducho sa zmršťuje a zároveň blokuje prístup k hlbším vrstvám, ako aj ku strešnej konštrukcii. Zapálenie tela vyžaduje určitý čas a na vytvorenie ohňa je potrebný dobrý prístup kyslíka. Ľudia, ktorí majú záujem o postrekovanie izolácie, a chceli by sa sami presvedčiť, ako vyzerá proces takéhoto spaľovania, kontaktujte nás.